Segregacja to jest to ! - Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Siemiatyczach

Aktualności

Segregacja to jest to !

Realizacja zadania „SEGREGACJA TO JEST TO!!! Zostań EKOBohaterem-cykl ekospotkań o zasadach segregacji odpadów” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
W dniach 14.06.2018r., 11.09.2018 zostały przeprowadzone ekopogadanki edukacyjne pn: „EkoPogadanki pt. „Segregacja TO JEST TO!!! Zostań EkoBohaterem” w Szkole Podstawowej nr 1 i w Szkole Podstawowej nr 3 w Siemiatyczach (4 spotkania).

Podczas spotkań uczestnicy wysłuchali wykładu ekologicznego przeprowadzonego przez pracownika Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowanych dla nich zadaniach m.in. segregowali śmieci za pomocą interaktywnego zestawu demonstracyjnego przedstawiającego kosze do segregacji oraz śmieci, poznali znaczenie najważniejszych pojęć związanych z gospodarowaniem odpadami, sposobami ich zmniejszania, segregowania, utylizacji i recyklingiem. W trakcie zajęć odbyły się liczne konkursy wiedzy na temat segregacji odpadów. Na koniec spotkań zostały przeprowadzone ekotesty ,które wyłoniły EKOBohaterów. Zwycięzcy konkursów testów otrzymali nagrody natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety (notesy z makulatury).

W dniach 11.09.2018 oraz 30.11.2018 zostały przeprowadzone ekopogadanki edukacyjne pn: „EkoPogadanki pt. „Segregacja TO JEST TO!!! Zostań EkoBohaterem” w Przedszkolu nr 1, w Przedszkolu nr 3, Przedszkolu nr 5 w Siemiatyczach (3 spotkania). Podczas spotkań uczestnicy wysłuchali wykładu ekologicznego przeprowadzonego przez pracownika Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowanych dla nich zadaniach m.in. segregowali śmieci za pomocą interaktywnego zestawu demonstracyjnego przedstawiającego kosze do segregacji oraz śmieci, poznali znaczenie najważniejszych pojęć związanych z gospodarowaniem odpadami, sposobami ich zmniejszania, segregowania. W trakcie zajęć odbyły się liczne konkursy o tematyce ekologicznej.

W dniu 15.08.2018 roku został zorganizowany Rodzinny EcoPiknik pt. „Segregacja TO JEST TO!!! Zostań EkoBohaterem”. Jak sama nazwa wskazuje tematem spotkania była segregacja odpadów. Podczas imprezy zachęcaliśmy m.in. do korzystania z toreb wielokrotnego użytku. Namawialiśmy aby taka torba towarzyszyła nam wszystkim podczas codziennych zakupów. W celu propagowania tegoż „EKO NAWYKU” przygotowaliśmy stoisko, gdzie można było w bardzo prosty sposób takową torbę wygrać, a na dodatek przyozdobić ją według gustu kolorowymi motylami w postaci termo naszywki :). Podczas pikniku został przeprowadzony pokaz Eko mody. Duuuuużo emocji było podczas zawodów na najszybsze układanie mega puzzli, oczywiście o tematyce segregacji. Kolejną atrakcją podczas pikniku były konkursy plastyczne przeprowadzone pod okiem Pani Renatki z Siemiatyckiego Ośrodka Kultury, w których można było wygrać ekologiczne zabawki. Furorę robiły domki z kartonu, które z lekkością znajdowały sobie coraz to nowych lokatorów. Podczas pikniku przeprowadziliśmy mini prelekcje o segregacji. Tego typu spotkanie pogłębiło świadomość, że POSEGREGOWANY ŚMIEĆ PRZESTAJE BYĆ ŚMIECIEM A STAJE SIĘ WARTOŚCIOWYM SUROWCEM WTÓRNYM.

W wyniku realizacji zadania osiągnięto:

  • efekt rzeczowy: zrealizowanie i przeprowadzenie edukacji ekologicznej poprzez aktywizację społeczeństwa dla zrównoważonego rozwoju: Zostały zorganizowane i przeprowadzone zajęcia edukacyjne pn: „EkoPogadanki pt. „Segregacja TO JEST TO!!! Zostań EkoBohaterem” dla uczniów szkoły podstawowej (4 spotkania) oraz dla przedszkolaków (3 spotkania). Został również zorganizowany piknik rodzinny (1 sztuka) pn: „Rodzinny EcoPiknik pt. „Segregacja TO JEST TO!!! Zostań EkoBohaterem”.
  • efekt ekologiczny: podczas wszystkich spotkań przeprowadziliśmy działania skutkujące wzrostem świadomości ekologicznej wśród uczestników.

loga ue
loga ue
loga ue

Partnerzy projektów