Elektrownia wodna i słoneczna - Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Siemiatyczach

Slajd 1
Slajd 1
Slajd 1
Slajd 1
previous arrow
next arrow

Zakład Wodociągów i Kanalizacji

Elektrownia wodna i słoneczna

W I kwartale 2018 roku zakończono prace związane z uruchomieniem „hybrydowej” instalacji OZE na potrzeby zasilania Stacji Ujęcia Wody przy Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Siemiatyczach. Hybryda polega na wykorzystaniu dwóch źródeł energii; wody i słońca. Wybudowano małą elektrownię wodną o mocy 11kW i słoneczna mocy 28 kW. Łączne zużycie wytworzonej w instalacji energii elektrycznej na potrzeby własne wynosi około 60 MWh rocznie. Stanowi to ~ 25% zapotrzebowania rocznego stacji uzdatniania wody.

Mała elektrownia wodna o mocy 11 kW korzysta z „hydroenergii” tj. siły spadu wody z wysokości ponad 3,5m na rozbudowanym istniejącym jazie stałym o konstrukcji żelbetowej, składającym się z dwóch oddylatowanych od siebie części: doku górnego i doku dolnego. Urządzeniem wytwórczym energię jest turbina ślimakowa (śruba Archimedesa).

Elektrownia fotowoltaiczna – słoneczna o mocy zainstalowanej 28 kW, wybudowano na terenie ujęcia wody przy ul. Sportowej w Siemiatyczach tj. w miejscu, w którym energia jest bezpośrednio zużywana. W zakres wchodzą następujące główne grupy robót i urządzeń:

  • roboty kablowe, w tym: roboty ziemne, układanie kabli, 
  • urządzenia i stelaże, w tym: montaż stelaży nośnych, paneli fotowoltaicznych i licznika energii, 3 sztuk inwerterów o mocy 8,2 kW, 3 zestawów po 36 paneli fotowoltaicznych o mocy 260 W, czyli łącznie 108 paneli fotowoltaicznych.
loga ue
loga ue
loga ue

Partnerzy projektów