Jesteśmy zakładem który powstał, aby służyć i zaspokajać potrzeby mieszkańców miasta Siemiatycze w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Każdego dnia czuwamy nad dostarczaniem wody dla mieszkańców Siemiatycz i dokładamy wszelkich starań, aby dostawy były nieprzerwane, a woda płynąca z kranów jak najwyższej jakości. Dbając także o komfort życia i w trosce o stan środowiska naturalnego zajmujemy się także odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków.
Podstawową działalnością Zakładu Wodociągów i Kanalizacji jest:
- produkcja i dystrybucja wody oraz odbiór i oczyszczanie ścieków na obszarze miasta Siemiatycze,
- eksploatacja urządzeń wodno-kanalizacyjnych,
- realizacja inwestycji polegających na budowie nowych odcinków sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, budowie nowych, przebudowie i modernizacji istniejących urządzeń wodociągowych i kanalizacji sanitarnej,
- wdrażanie i stosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych w zakresie produkcji wody i oczyszczania ścieków,
- wydawanie warunków przyłączenia oraz wykonywanie przyłączy do sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej
Istniejący w mieście Siemiatycze system zaopatrzenia w wodę zapewnia dostawę dla ponad 95% mieszkańców miasta. System ten tworzą:
- trzy ujęcia wód podziemnych,
- stacja uzdatniania wody,
- dwie stacje podnoszenia ciśnienia wody,
- sieć wodociągowa,
- przyłącza wodociągowe.
Woda ujmowana z II i III warstwy wodonośnej za pomocą trzech studni wierconych trafia na Stację Uzdatniania Wody o wydajności średniodobowej 4500 m3/d. Proces uzdatniania wody surowej odbywa się aeratorach i następnie w dwustopniowych filtrach ciśnieniowych. Woda uzdatniona magazynowana jest w zbiornikach retencyjnych o łącznej pojemności 3400 m3. Ilość wody uzdatnionej zgromadzonej w zbiornikach w pełni zaspokaja zapotrzebowanie w godzinach szczytowego rozbioru jak również do celów p. poż.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego wody wtłaczanej do sieci wodociągowej Przedsiębiorstwo w 2018 roku uruchomiło własne laboratorium mikrobiologiczne, w którym regularnie wykonywane są badania jakości wody pitnej. Ponadto od 2018 r. woda wtłaczana do sieci wodociągowej sterylizowana jest za pomocą promieni UV emitowanych w wysokowydajnych niskociśnieniowych promiennikach amalgamatowych. Sterylizacja w lampach UV zapewnia pełną dezaktywację mikroorganizmów bez zmiany parametrów fizykochemicznych i organoleptycznych co pozwala na zachowanie walorów siemiatyckiej wody.
Zasilanie Stacji Uzdatniania Wody w Siemiatyczach prowadzone jest z sieci elektroenergetycznej jak również z odnawialnych źródeł energii w postaci elektrowni fotowoltaicznej o mocy 28 kW i małej elektrowni wodnej zainstalowanej na rzece Kamionka o mocy 11 kW.
Łączna długość sieci wodociągowej eksploatowanej przez Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Siemiatyczach wynosi 56,8 km (stan na V 2020 r.). Sieć wykonana jest z rur żeliwnych, PVC i PE.
System odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych na terenie Miasta Siemiatycze tworzą:
- sieć kanalizacji sanitarnej,
- przepompownia główna oraz przepompownie strefowe ścieków,
- oczyszczalnia ścieków mechaniczno-biologiczna,
- przyłącza kanalizacji sanitarnej.
System kanalizacyjny na terenie Miasta Siemiatycze to ponad 64,8 km sieci kanalizacji sanitarnej (stan na V 2020 r.).
Oczyszczalnia ścieków mechaniczno - biologiczna z podwyższonym usuwaniem biogenów o średniodobowej przepustowości 4730 m3/d, oddana do użytku w roku 1984r., zmodernizowana pod kątem usuwania biogenów w latach 2003-2004, oczyszcza ścieki komunalne dostarczane systemem kanalizacji sanitarnej oraz taborem asenizacyjnym. Parametry ścieków oczyszczonych spełniają zaostrzone wymogi krajowe oraz unijne. Oczyszczalnia ścieków wyposażona jest w wysokiej klasy urządzenia oraz aparaturę kontrolno - pomiarową i sterowniczą, umożliwiającą zdalne sterowanie pracą obiektu z punktu dyspozytorskiego.
W latach 2013-2015 oczyszczalnia została zmodernizowana pod kątem przeróbki osadów ściekowych w wyniku której powstała biogazownia produkująca energię elektryczną i cieplną w skojarzeniu („zielona energia”) w wyniku spalania metanu powstającego z fermentacji beztlenowej osadów ściekowych. Ponadto zmiana technologii prowadzenia fermentacji osadów ściekowych zmniejszyła: uciążliwość odorową oczyszczalni ścieków, ilość powstających osadów ściekowych o około 30% i ilość emitowanych zanieczyszczeń do atmosfery.
Osad ściekowy poddany fermentacji w biogazowni a następnie odwodnieniu jest bezpieczny pod względem sanitarnym i przygotowany do dalszej przeróbki (suszenie, spalanie) zgodnej z tendencjami światowymi.
Konserwacja urządzeń kanalizacyjnych prowadzona jest na bieżąco przy użyciu specjalistycznego sprzętu do czyszczenia kanalizacji i inspekcji telewizyjnej co pozwala na zwiększenie niezawodności sieci kanalizacyjnej tj. zmniejszenie ilości awarii sieci.
Naszym nadrzędnym celem jest:
- Zapewnienie ciągłej dostawy wody mieszkańcom miasta, zakładom usługowym oraz dla drobnego przemysłu o jakości zgodnej z obowiązującymi normami sanitarnymi w ilości pokrywającej pełne ich zapotrzebowanie poprzez:
- zmniejszenie awaryjności sieci wodociągowej (wymiana niesprawnej armatury oraz odcinków sieci o dużej awaryjności),
- budowę odcinków sieci wodociągowej w ulicach, które umożliwiają pracę wodociągu w systemie pierścieniowym, co pozwala w przypadku awarii na zmniejszenie ilości gospodarstw domowych pozbawionych dostawy wody,
- utrzymanie w należytym stanie istniejącego Ujęcia Wody i Stacji Uzdatniania.
- Zapewnienie odbioru ścieków od gospodarstw domowych, zakładów usługowych i przemysłowych, kanalizacją sanitarną poprzez:
- rozbudowę kanalizacji sanitarnej w mieście Siemiatycze.